Zaloguj się w serwisie:

E-mail:

Hasło:

Miesięcznik VOYAGE numer 04 2006 (93)

Miesięcznik VOYAGE numer 04 2006 (93)

Miesięcznik VOYAGE numer 04 2006 (93)

W numerze między innymi:

  • Chiny - Wielkie, większe, największe
  • Tanzania - Hakuna matata
  • Tarnów - Co widać z zamczyska
  • Rady na wypady - Strzelaj i jedź

Wydawnictwo MARQUARD MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
ul.Wilcza 50/52
00-679 Warszawa

Prenumerata i sprzedaż egzemplarzy archiwalnych
Winkowski Sp. z o.o.
ul.Okrzei 5
64-920 Piła
e-mail: prenumerata@winkowski.pl
tel. ( 067) 210 86 50
fax. (067) 210 86 59

W NUMERZE

 

Chiny
Wielkie, większe, największe

Kraj wielkości Europy. Nieokiełznany smok, który pali własny ogon w ogniu kontrastów i wciąż zmienia oblicze. Chiny są modne, fascynują i hipnotyzują. Trzeba pojechać tam dziś, bo nie wiadomo, jak będą wyglądały jutro.
tekst Zuzanna O'Brien

Przez tysiąclecia Chiny tkwiły nieruchomo w okowach własnej kultury jak mucha w bursztynie, a w samym tylko XX wieku kilkakrotnie się zmieniły. Ten proces wciąż trwa i nabiera zawrotnego tempa. Dogmat polityczny partii, dziś już raczej tylko z nazwy komunistycznej, został zastąpiony przez uniwersalnego bożka pieniędzy. Ku jego czci rozrastają się chińskie miasta, zasilane milionami przybyłych ze wsi poszukiwaczy lepszego życia, na jego modłę powstają fabryki, zaopatrujące cały świat w dobra konsumpcyjne. Obok wiejskich ziemianek wyrastają pałace nowych kapitalistów.
 

Tanzania
Hakuna matata

Jednym z największych skarbów, jaki można przywieźć z Tanzanii, jest dystans do wszelkich trudnych sytuacji życiowych. Hakuna matata, czyli w języku suahili: nie ma problemu, brzmi tutaj zawsze i wszędzie. W parku Serengeti i u stóp Kilimandżaro, na Zanzibarze oraz w wiosce Masajów.
tekst Szymon Kukanow

Początkowo jednak hakuna matata jest pewnym wyzwaniem dla turystów. W bardzo swobodnym tłumaczeniu sformułowanie to oznacza: nie przejmuj się, że nie dostałeś tego, co zamówiłeś i tak jak chciałeś mieć przyrządzone. Ja (kelner) się tym nie martwię i niewykluczone, że twoje życzenie zostanie wreszcie spełnione.
W większości restauracji nie należy spodziewać się kelnerów o wybitnej pamięci czy też empatii. Aby dostać zupę ciepłą, a piwo zimne i w dodatku w szklance, najlepiej wszystko zakomunikować bardzo wyraźnie i jeszcze powtórzyć. Dotyczy to zresztą każdej dziedziny, począwszy od zakupów poprzez rezerwację hotelu czy biletów, na podróży taksówką skończywszy.

Tarnów
Co widać z zamczyska

Wśród kolorowych renesansowych kamienic latem migają barwne stroje Cyganów. Są też bogate ślady kultury żydowskiej i przyjaźni polsko-węgierskiej. Tarnów, trochę niedoceniany przez turystów, jest jednym
z najpiękniejszych miast Galicji.
tekst Małgorzata Rokicka

Miasto żyje w cieniu królewskiego, oddalonego o 80 km Krakowa. A jego malowniczy rynek w niczym nie ustępuje temu w Zamościu czy Sandomierzu, znanym wizytówkom polskiego renesansu. Cały Tarnów można obejrzeć
z Góry św. Marcina, z którą wiąże się legenda o jego powstaniu.

Rady na wypady
Strzelaj i jedź

Biathlon, zwany także dwubojem zimowym, składa się z biegu narciarskiego i strzelania z karabinka małokalibrowego, który zawodnik niesie na plecach. Sukces zależy od dobrej kondycji, umiejętności koncentracji oraz celności. Sport ten można uprawiać również w lecie.
tekst Ewa Janczak-Cwil

Jest to trudna konkurencja, gdyż w czasie ogromnego wysiłku, jakim jest bieg narciarski, trzeba w odpowiednim momencie się uspokoić, skupić i zatrzymać oddech. Tylko wtedy udaje się oddać celne strzały. Dużo łatwiej robić to w pozycji leżącej, gdyż wtedy ciało jest podparte, z łokciami włącznie, co sprzyja opanowaniu drżenia mięśni. Dlatego choć w tej konkurencji decydującą rolę odgrywa czas, bardzo często zawodnicy zwalniają kilkadziesiąt metrów przed strzelnicą, by odpocząć i wyregulować oddech. Gdy zawody są rozgrywane poza sezonem zimowym, bieg narciarski zastępuje się zwykłym biegiem.

NUMERY ARCHIWALNE

Miesięcznik VOYAGE numer 02 2007 (103)

Miesięcznik VOYAGE numer 01 2007 (102)

Miesięcznik VOYAGE numer 12 2006 (101)

Miesięcznik VOYAGE numer 11 2006 (100)

Miesięcznik VOYAGE numer 10 2006 (99)

Miesięcznik VOYAGE numer 09 2006 (98)

Miesięcznik VOYAGE numer 07 2006 (96)

Miesięcznik VOYAGE numer 06 2006 (95)

Miesięcznik VOYAGE numer 03 2007 (104)

Holiday - Dodaj bezpłatnie swój obiekt!

DODAJ
NAJNOWSZE GALERIE UŻYTKOWNIKÓW

Apartament Na Starówce w Żywcu
Dodane przez: Na Starówce
Liczba zdjęć: 6

Zobacz galerie

obiekt
Dodane przez: kwateryubasi
Liczba zdjęć: 15

Zobacz galerie

Raba resort - Domki pod Krakowem
Dodane przez: raba
Liczba zdjęć: 5

Zobacz galerie

pokój
Dodane przez: danuta
Liczba zdjęć: 2

Zobacz galerie

pokój
Dodane przez: danuta
Liczba zdjęć: 0

Zobacz galerieDODAJ GALERIEWSZYSTKIE GALERIE

Copyright by Holiday.pl 2010

Opublikowane na stronach www.holiday.pl informacje lub ceny nie stanowiš oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego