Zaloguj się w serwisie:

E-mail:

Hasło:

INFORMACJE O LOKALIZACJI Dolnośląskie - Wrocław

5 rzek, 12 wysp i około 130 mostów. Gotyckie kościoły i secesyjne kamienice. Wrocław to zmienny jak kameleon kosmopolita i wszechstronny aktor.

Wrocław jest miastem skomponowanym z gotowych plenerów filmowych. Place, zaułki, pojedyncze budynki, parki, kawiarnie - wszystko jest do wykorzystania. Filmowcy szczególnie upodobali sobie ulicę Mierniczą, gdzie przetrwał szpaler oryginalnych XIX-wiecznych kamienic czynszowych. Okolica nazywana jest wrocławskim Trójkątem Bermudzkim; Lech Janerka kazał się niegdyś strzec tych miejsc. Niesłusznie, bo zrujnowane kamienice na Mierniczej ciągle warte są długiego spaceru - ich bramy kryją brukowane drewnem podwórka, na sufitach klatek schodowych można znaleźć złocone sztukaterie, a fasady są podzielone koronkowymi balkonami. Mimo że od zakończenia wojny minęło ponad 60 lat, w murach wciąż widać dziury po pociskach. Miernicza i jej sąsiadki mają na koncie kilkanaście filmowych ról. W Avalonie ulica była fragmentem rzeczywistości wirtualnej, w Aimée i Jaguar zagrała Berlin, a w oskarowym Charakterze - ubogie dzielnice Amsterdamu. Nie trzeba było dodatkowej charakteryzacji. Mieszkańcy przyzwyczaili się do częstych wizyt ekip telewizyjnych i nie zwracają na nie uwagi. Muszą tylko na czas zdjęć chować talerze anten satelitarnych. Wrocław prawie nigdy nie grał siebie. W Popiele i diamencie udawał miasto Ostrowiec. Sam był wtedy jeszcze w ruinach. Wprawni widzowie zauważyli, że rosyjskie czołgi ciągną przez pokaleczony Ostrów Tumski. Był też żydowskim gettem, zbombardowaną Osaką, Wolnym Miastem Gdańskiem, Szczecinem, a nawet… Casablancą. Świetnie sprawdził się jako stolica; czterej pancerni zdobywali we Wrocławiu Warszawę (a potem Berlin), a Wokulski oddawał się bolesnym rozmyślaniom podczas spaceru po Powiślu granym przez bulwary nad Odrą.

Tekst Marta Sapała

źródło : Miesięcznik VOYAGE numer 03 2007 (104)


GALERIE LOKALIZACJI Dolnośląskie - Wrocław

Galeria dodana przez: mario
Kliknij zdjęcie aby je powiększyć.

 

Holiday - Dodaj bezpłatnie swój obiekt!

DODAJ
NAJNOWSZE GALERIE UŻYTKOWNIKÓW

Apartament Na Starówce w Żywcu
Dodane przez: Na Starówce
Liczba zdjęć: 6

Zobacz galerie

obiekt
Dodane przez: kwateryubasi
Liczba zdjęć: 15

Zobacz galerie

Raba resort - Domki pod Krakowem
Dodane przez: raba
Liczba zdjęć: 5

Zobacz galerie

pokój
Dodane przez: danuta
Liczba zdjęć: 2

Zobacz galerie

pokój
Dodane przez: danuta
Liczba zdjęć: 0

Zobacz galerieDODAJ GALERIEWSZYSTKIE GALERIE

Copyright by Holiday.pl 2010

Opublikowane na stronach www.holiday.pl informacje lub ceny nie stanowiš oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego